OBJEDNÁVKY POSÍLÁME VŽDY V PONDĚLÍ. OBJEDNEJ SI VČAS! 🙃

HENNA

CO JE HENNA

Henna je 2 – 6 m vysoký keř z čeledi kyprejovitých (Lythraceae), rostoucí v pásmu od severní Ariky, přes Arabský poloostrov a Indii až po jihovýchodní Asii a severní Oceánii. Henně se daří v polopouštních oblastech, kde minimální teplota neklesá pod 11 °C. Dobře snáší extrémně vysoké teploty a dlouhá období sucha. Henna kvete malými vonnými kvítky se čtyřmi okvětními lístky, které mohou být bílé, žluté nebo růžové až červené. Květy se používají při výrobě parfémů.

524C7318-EF70-483E-9D12-A7CFAC680064

JAK HENNA FUNGUJE

Henna obsahuje červenooranžové barvivo lawson. Běžný obsah barviva v listech je 1 - 3%. Jsou-li listy henny rozdceny a v mírně kyselém prostředí, uvolní se molekuly barviva a ty jsoi schopny proniknout do kožních buňek. Tam se vážou na keratin, který vnější vrstvu kůže tvoří a barví kůži oranžově až tmavě hnědě. Molekuly mohou pronikat do kůže tak rychle, že je vyditelné zabarvení patrné už po jedné minutě kontaktu pasty s kůží. Prodloužená aplikace henna pasty má za následek pronikání barviva hlouběji do kůže, tmavší odstín a delší trvanlivost zabarvení. Obvykle se henna aplikuje večer a nechává působit přes noc. Během prvních 48 hodin po odstranění pasty probíhá oxidace barviva a zabarvení kůže tmavne.

 26653267-41CD-4484-A908-49BBAF97A361

Henna se z kůže nevymývá, obrázek bledne a mizí tím, jak se postupně obnovují kožní buňky (exfoliace).

 

Molekuly lawsonu pohlcují ultrafialové a modré viditelné světlo. Výsledkem je tedy oranžově-červená barva, kterou v barvivu vidíme. Díky tomuto intenzivnímu pohlcování UV záření funguje henna také jako UV filtr.

 

Henna prášek na vzduchu a světle rychle ztrácí své vlastnosti. Po třech měsících barví oranžově, po roce velmi světle nebo vůbec. Proto je při výrobě třeba co nejrychlejšího balení do vzduchotěsných tmavých obalů a tak je třeba hennu i skladovat.

 A14FF0DB-5DEB-4001-BC6B-D0B43A3575A3

TRADIČNÍ VYUŽITÍ HENNY

V oblastech, kde henna roste se také používala a stále používá k magickým a rituálním účelům, a to obdobně napříč různými náboženstvími a tradicemi. Používá se pro slavnostní příležitosti, jako jsou svatby, náboženské svátky a tradiční obřady. Červená barva henny evokuje představu plodnosti, energie, ohně.

 

Ve védické tradici je symbolickou reprezentací jak vnějšího, tak i vnitřního Slunce. Vedické zvyky jsou soustředěny kolem myšlenky „probuzení vnitřního světla“. Tradiční indické vzory jsou reprezentací slunce v dlaních.

 

V arabském světě henna sloužila jako symbol štěstí, hojnosti, zdraví a smyslnosti. Symboly malované henou přitahovaly stěstí a boží požehnání (baraka) a chránila před zlými duchy (džiny) a uhranutím (evil eye). Asi nejznámějším použitím henny je zdobení nevěsty a svatebčanů, tzv. noc henny (night of henna).

 

My se dnes můžeme zasnít a ve fantazii se odebrat do magických časů a krajin. Nesmíme ovšem zapomínat, že i naše tradice jsou plné rituálů a magie, dnes zkreslených nebo zapomenutých. Ponořme se tedy do hlubin své duše a přinesme si vlastní rituál, magii, medicínu. Stačí otevřené srdce a dobrý záměr.

 

OBJEDNAT SE NA POMÍJIVÉ TETOVÁNÍ HENNOU

 

 

C6835B02-26B2-444A-B880-E9C0F051F6DD 

Zpět do obchodu