JAGUA

CO JE JAGUA

Jagua gel je vyrobený ze šťávy z plodů stromu Genipa Americana. Jedná se o čistě přírodní produkt. Jagua „tetování“ je srovnatelné s „tetováním“ hennou, liší se pouze barvou. Plody obsahují aktivní složku genipin, barvící šedomodře až černě. Nejprve šedavý obrázek potřebuje až 48 hodin, aby dosáhl tmavě modré až černé barvy. Tím se dá velmi dobře odlišit od chemického produktu, tzv. černé heny, který má výslednou barvu okamžitě. Vzor vydrží na kůži podobně jako hena okolo dvou týdnů.

00CB3521-565E-4917-BCCB-01F27F8C46DB

Genipa Americana je opadavý rychle rostoucí strom dorůstající výšky 8 až 20 m je domovem od jižního Mexika a ostrovů v Karibském moři až do Jižní Ameriky, kde zasahuje až do Paraguaye a severní Argentiny. Stromům se daří na kyslejších nivních půdách, dokonce na velmi zaplavených loukách. Vystupují až do výšky 1000 m n. m. Rostou velmi rychle. Často jsou využívány ke šplhání na méně přístupné stromy, třeba na palmy. Plody jsou jedlé, jsou konzumovány v čerstvém stavu nebo jsou z nich připravovány zavařeniny, přidávají se do nealkoholických i alkoholických nápojů.

Domorodí obyvatelé Amazonie používají plody Genipa Americana odnepaměti. Věří v jejich léčebné účinky. Šťávu z plodů používají k vytváření rituálních obrazců na tělo.

Domorodé názvy: jagua, jenipapo, huito, caruto, guayatil colorado, chipara, totumillo... a další

D8B97ABF-B2CC-4835-8A92-30BDAFE1CDCF

 

 

HISTORIE

A. V. Frič vyčerpávajícím způsobem popsal účinky šťávy z plodů rostliny Genipa americana (Genipa brasiliensis). Seznámil se s nimi na začátku 20. století u Indiánů kmene Kaďuveo, žijícím v povodí horního toku řeky Paraguay:

Ve střední Brazílii a v Paraguayi roste strom, který domorodci jmenují genipapo (džinipapo), a vědci Genipa brasiliensis L. Jeho kmen je štíhlý, přímý, hladký a teprve vysoko se štěpí na větve a tvoří korunu z velikých listů.

Plody genipapa rostou na samém konci větví, jsou kulaté, veliké asi jako pěst a mají silnou kožovitou slupku. Uvnitř je jedlá dužina, příjemně kyselá, úplný citrón, a plno peciček jako u našich mišpulí. Většina tropického ovoce je mdle přesládlá, uprostřed pralesa je nouze o osvěžující, kyselé, žízeň hasící plody, ale genipapo přesto nikdo nejí. Aspoň tehdy ne, má-li brzy přijít mezi lidi. Šťáva tohoto ovoce má totiž jednu zvláštní vlastnost: všechno, s čím přijde do styku, prsty, rty, zuby, jazyk, obarví sytou azurovou modří. A to tak důkladně, že ji nesmyjete naprosto ničím. Mizí sama, ale nejdříve tak za tři, čtyři týdny. Této šťávy užívají některé indiánské kmeny k tetování, jiné k malování ornamentů na své obličeje a těla.

Šťáva, čerstvě vymačkaná z plodů, má barvu bledě zelenou a nebylo by ji vidět ani na štětci ze štěpinek bambusu, ani na těle, kde se mění v modř až po nekolika hodinách. Proto ji malířka roztírá plochým kamenem v misce s práškem z dřevěného uhlí, až vznikne tekutina ne nepodobná tuši. Tu teprve nanáší na pokožku parádníka nebo parádnice. Kresbu dobře vidí a může kontrolovat i stejnoměrnost vrstvy. Po dokončení a zaschnutí takového výtvarného díla se uhelný prach smyje – a není vidět nic. Ale druhý den se na obličeji nebo na celém těle objeví nádherný ornament, kterému denně přibývá na barevné intenzitě. Po týdnech barva bledne, kresba se pomalu začíná ztrácet. Ale to už se určitě blíží čas nějaké další slavnosti…


Alberto Vojtěch Frič: Indiáni Jižní Ameriky, Panorama 1981

A684A896-EC4A-4219-ACAB-F1EE9387B333 

JAK APLIKOVAT JAGUA GEL

V našich podmínkách přijdete do styku s tímto materiálem ve formě gelu. Gel skladujte v chladničce, nebo ještě lépe, v mrazáku. Lze opakovaně zmrazit a rozmrazit. Nevystavujte vyšším teplotám.

Pro aplikaci potřebujete: papírové ubrousky, aplikační lahvičku, alkohol, vatové tampóny, gumové rukavice.

Papírovými ubrousky zakryjte vše, co nechcete obarvit, zejména oblečení. Použijte gumové rukavice, předejdete obarvení pstů. Místo, kam budete jagua gel aplikovat můžete očistit alkoholem. Pomocí aplikační lahvičky nakreslete na kůži obrázek. Vyhněte se sliznicím a okolí očí. Nechte důkladně zaschnout. Zamezte rozmazání. Zaschlé nechte na kůži minimálně dvě hodiny, čím déle, tím bude obrázek výraznější. Poté zaschlý gel důkladně opláchněte teplou vodou a mýdlem. Zpočátku neznatelný obrázek dosáhne tmavě modré barvy po 24 až 48 hodinách.

Konzistence gelu je vhodná i pro experimenty: vyzkoušejte malování štětcem, šablony či obtiskávání.

Aby "tetování" vydrželo co nejdéle, je třeba se vyhnout častému a dlouhodobému koupání, saunování, přílišnému tření. Je dobré udržovat pokožku hydratovanou. Doporučujeme také případně ošetřit kůži před aplikací peelingem.

 91F8E233-2888-4514-9E64-86F199BC822B

MOŽNÉ ALERGIE

Jagua je v západním světě zcela nová a my všichni se stále učíme! Jagua je přírodní výrobek a byl používán po tisíce let pro děti, ženy a muže jako součást jejich každodenního života a to nejen pro potravinářské účely a pro barvení kůže, ale i jako léčivá rostlina.

Alergickou reakci je možné mít na jakékoliv cizorodé látky aplikované na kůži. Lidem s citlivou pokožkou doporučujeme před nanesením jagua dočasného tetování v plné velikosti udělat malou zkoušku za uchem. Ta prověří vaši citlivost na jagua gel.

Alergická reakce na jagua gel se jeví jako hustá vyrážka tvrdých červených hrbolků a může vypadat podobně jako alergická reakce způsobená PPD nebo "černou hennou". Na rozdíl od PPD nebo "černé henny", alergická reakce na Jagua gel nevytvoří trvalou jizvu. Tato vyrážka může být léčena jako jakékoliv jiné alergické vyrážky s použitím krému proti svědění. Před zahájením léčby jakékoliv alergické reakce je důležité konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nebo lékárníkem!

 

 5193DBBD-5C90-4D93-9191-4AC7578EA89B